Nakoukněte s Herrmannovic holkou do historie Prahy či Opavy a především si užijte novou procházku městem, plnění úkolů a luštění. Hra je s pomocí rodičů vhodná již pro předškoláky, samostatně ji zvládnout děti 8+. Níže naleznete průvodce pražskou edicí hry a také samotné herní listy ke stažení. V Opavě si vytištěné herní listy můžete vyzvednou v Informačním centru nebo Obecním domě. V Praze je najdete v Jeruzalémské synagoze a Velkém mlýně nebo si je můžete sami vytisknout na formát A3 (bez zmenšení). U pražské edice bude brzy k dispozici i verze pro chytré telefony. Přejeme hezkou zábavu!
Hru připtavily autorky knížky Herrmannovic holka ve spolupráci s Opavskou kulturní organizací a Židovským muzeem v Praze a za podpory skvělých jednotlivců i institucí. Hra bude probíhat celé léto až do poloviny září, v přípapě velkého zájmu může být prodloužena do konce roku 2025.
Průvodce k pražské edici hry
První etapa: Dlouhá ulice – Staronová synagoga – Národní divadlo
Doporučujeme začít procházku v Dlouhé ulici, kde také začínal Eviččin život v Praze. Právě tam se přestěhovala v 50. letech z Opavy. Pokud půjdete od stanice tramvaje Dlouhá třída, můžete si procházku zpestřit ve vyhlášeném cukrářství Skála, kde seženete výborné kremrole a v letních měsících i zmrzlinu. S menšími dětmi lze pak energii trošku vybít na krásně ukrytém dětském hřišti Za Haštalem. Samotný úkol pak splníte na adrese Dlouhá 20.
Z Dlouhé je to pak kousíček ke Staronové Synagoze, kde jednak splníte úkol, který pro Vás připravil tým Židovskému muzea v Praze, druhak si můžete přečíst legendu o Golemovi. Upravili jsme ji tak, aby se dala přečíst i přímo na místě – nikde jinde nemá takové kouzlo. Najdete ji pod QR kódem na pracovním listě nebo případně pod odkazem výše. Pokud máte více času, můžete navštívit i další objekty Židovského muzea – ideálně všechny najednou, protože pro ně platí společná vstupenka. Kromě Staronové synagogy připravil tým muzea ke všem objektům i pracovní listy. Jsou vhodné už i pro předškoláky a můžete si je vyzvednout při vstupu do jednotlivých památek.
Cestou k zastávce Staroměstská, odkud budete pokračovat k Národnímu divadlu, doporučujeme pauzu v ústřední budově Městské knihovny. Můžete obejít dlouhou frontu turistů, kteří čekají na možnost vyfotit si útroby knižní věže, a zamířit rovnou do skvěle zásobené dětské sekce. Maličko za rohem je ukrytý i herní koutek s velkou sadou magnetické stavebnice.
K Národnímu divadlu se dostanete podél řeky pěšky nebo tramvají, záleží na množství energie. Procházku si můžete zpestřit malou zacházkou na Žofín s dětským hřištěm a vláčkem, nebo na Střelecký ostrov, kde se na opičí dráze vyřádí i větší děti. A budou Vás u toho nejspíš pozorovat tamní nutrie. Do Národního divadla se dostanete zadním vchodem pro zaměstnance – vlevo od vchodu Vás bude čekat stůl, kde najdete informace pro vyřešení úkolu, a navíc i razítko do pracovního listu. Prosíme, snažte se zde být mezi 8:00 a 16:00.
Po zastávce v Národním divadle pak můžete zamířit do Františkánské zahrady, která nabízí oblíbené dětské hřiště, milou kavárnu Truhlárna s posezením venku a v průchodu do Světozoru pak i zmrzlinu. A kdybyste děti chtěli odměnit za zvládnutí výletu – třeba knížkou, tetovačkou nebo malou hračkou, najdete ve Vodičkově ulici krásný obchůdek Hugo chodí bos. Mají i Herrmannovic holku.
Poté si můžete dát pauzu nebo rovnou pokračovat směrem k Hlavnímu nádraží, kde začíná druhá etapa.
Druhá etapa: Hlavní nádraží - Židovský hřbitov na Olšanech - Velký mlýn
Pokud máte kolo nebo koloběžku, bude se na druhou etapu určitě hodit!
Pokud máte čas a energii, jděte k nádraží ze zastávky Jindřišská – v polovině Jeruzalémské ulice uvidíte po levé straně krásně barevnou Jeruzalémskou synagogu. Čeká tam na Vás razítko a účastníky hry i sleva na vstupném. Synagoga je otevřená Ne-Pá od 10 do 17 hodin.
Pak už můžete pokračovat na Hlavním nádraží, samotný úkol čeká na 1. nástupišti, ale vzpomínku na Nicholase Wintona najdete i v hlavním koridoru směřujícím k nástupištím – památník je věnován rodičům, kteří v sobě našli odvahu poslat své děti do neznáma. A zachránit jim život. Oblíbený je na nádraží i Lego model celé budovy, jeho velikost a propracovanost je úctyhodná.
Pokud máte kolo, koloběžku nebo chuť se procházet, pokračujte po cyklostezce směrem k Vítkovu. Trasa začíná zde (Lávka u Hlavního nádraží) a je dlouhá 3,5 km, rovinatá a potkáte na ní maličké vlakové hřiště, trampolíny a kouzelnou ROH družstevní kavárnu. Ve všední dny je kavárna otevřená 16-22 hodin, o víkendech 12-22 hodin. Odbočit můžete i k dalším hřištím na Vítkově. Pokračujte pak skrze Starý Vítkovský tunel až k tramvajové zastávce Krejcárek, odkud Vás tramvaj doveze na zastávku Želivského, pak pokračujte na Nový Židovský hřbitov.
Hrob Herrmannových je kousek od hrobu Franze Kafky. Pokud jste doma namalovali kamínek nebo cestou Evičce nějaký našli, položte ho na hrob, byla by ráda.
Ze stejné tramvajové zastávky se pak vrátíte zpět buď na Palmovku nebo ještě lépe na zastávku Libeňský zámek, odkud to už máte jen kousíček do Velkého mlýna. Kulturní centrum s kavárnou a knihovnou je otevřené v pondělí od 13 do 21 hodin, ostatní dny v týdnu od 10 do 21 hodin (pozor, Velký mlýn má do 13.7. zavřeno). Klíč k rozluštění tajenky najdete u pultu knihovníků. Po vyluštění tajenky a osvěžení se v kavárně můžete ještě pobýt v okolí, ať už na nedalekém hřišti U Českých loděnic nebo v mírně zastrčených zahradách Grabovy vily. Pokud se pak budete domů vracet z Palmovky, dejte si na odměnu třeba skvělou kávu v Pauza Palmovka.